Kovuşturma Nedir ?

Okumakta olduğunuz yazı ile ilgili bir davanız varsa, bu konuda uzman bir avukatın profesyonel yardımından faydalanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bizimle iletişime geçmek veya avukatımız bilgi almak için onur@cbthukuk.net adresine mail atabilir veya 0532 663 86 93 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

Cumhuriyet Savcısı tarafından; hakkında suç isnadı bulunulan kişiler hakkında delil toplama ve değerlendirme işlemlerinin tamamlanması ile birlikte düzenlenen iddianamenin, ilgili mahkemeye gönderilmesi ve mahkeme hâkimi tarafından da iddianamenin kabulüne karar verilmesi ile başlayan aşamaya kovuşturma aşaması denmektedir. Kovuşturmayı; iddianamenin kabulünden davanın kesinleşmesine kadar geçen süre olarak da tanımlayabiliriz.

Kovuşturmalar ( Yargılamalar ) Ne Kadar Sürüyor

Tabii ki bu konuda dosyanın kapsamı, şikâyetçi sayısı, sanık sayısı, vs. gibi birçok duruma göre değişkenlik gösterecektir. Kesinleşmesi için Yüksek Mahkemelere giden dosyaların dönüşü de uzun sürebilmektedir. Dolayısıyla yargılamalar ile ilgili olarak kesin bir süre vermek doğru olmayacaktır. Ancak, yargılamanın daha etkin ve hızlı bir şekilde yapılması konusu Adalet Bakanlığı ‘nın son yıllardaki gündeminden hiç düşmemiş, bu konuda da birçok etkili adım atılmıştır.

Avukata Sor

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.