Şüpheli ve Sanık Kimdir?

Okumakta olduğunuz yazı ile ilgili bir davanız varsa, bu konuda uzman bir avukatın profesyonel yardımından faydalanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bizimle iletişime geçmek veya avukatımız bilgi almak için onur@cbthukuk.net adresine mail atabilir veya 0532 663 86 93 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

Soruşturma aşamasındaki kişiye Şüpheli denir. Bir kişinin şüpheli anılması o kişinin suçlu olduğu anlamına gelmez. Şüpheli hakkında savcılık tarafından iddianamenin düzenlenip dava açılması ve bu iddianamenin ilgili hakim tarafından kabul edilmesi ile şüpheli sıfatı sonlanır ve bu aşamadan sonra ilgili şahıs sanık olarak adlandırılmaya başlanır. Kovuşturma aşamasında suç işlediği iddia edilen kişiler sanık olanak adlandırılır. Bir kişinin sanık olarak bir dava dosyasında yer alması onun suçlu olduğu anlamına gelmez.

Mahkemeden Adıma Tebligat Geldi Ne Yapmam Gerek

Mahkemeden adınıza sanık sıfatıyla tebligat yapıldığında hakkınızda bir ceza dava dosyasının açıldığı bu nedenle ifadenizin alınması amacıyla duruşmaya çağrıldığınız anlaşılmalıdır. Yapılan tebligatta (çağrı kağıdında) ilgili mahkemenin adı, duruşma tarihi ve saati, duruşmanın nerede yapılacağı yazılıdır. Mazeretiniz olmadan duruşmaya katılmadığınız takdirde hakkınızda zorla getirme kararı düzenlenir buna rağmen duruşmaya katılmamanız halinde hakkınızda ifadenizin alınması amacıyla yakalama kararı çıkarılabilir. Bu da istenmeyen durumlara sebep olacaktır.

Savcılıktan Adıma Tebligat Geldiğinde Ne Yapmalıyım ?

Savcılıktan Adınıza Tebligat Geldiğinde Neler Yapmalısınız;

Savcılığa giderek tebligat içeriğini öğrenebilirsiniz, Konu ile ilgili avukatınız varsa, kendisine danışabilirsiniz. Eğer Savcılığın çağrısına uymayarak ifade vermeye gitmezseniz, bir sonraki duruşmaya hakkınızda zorla getirme kararı alınır.

Avukata Sor

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.