Tutukluluk Süresi Cezadan Düşer mi?

Okumakta olduğunuz yazı ile ilgili bir davanız varsa, bu konuda uzman bir avukatın profesyonel yardımından faydalanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bizimle iletişime geçmek veya avukatımız bilgi almak için onur@cbthukuk.net adresine mail atabilir veya 0532 663 86 93 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

Tutukluluk Süresi Cezadan Düşer mi?

Tutuklama kanun koyucu tarafından bir tedbir olarak öngörülmüştür, tutukluluğun ne kadar olacağı, hangi suçlardan dolayı tutuklama kararı verileceği, tutuklama kararı vermek için suçun yasadaki ceza miktarının üst sınırı ve en fazla ne kadar tutuklu kalınacağına ilişkin gerekli düzenlemeler kanun koyucu tarafından düzenlenmiştir. Hiç kimse kanunda açıkça belirtilmiş olan sürelerden daha fazla tutuklu bırakılarak özgürlüğü kısıtlanamaz.

Tutuklama nedenleri nelerdir, tutukluluk süresi cezadan düşer mi, tutuklu ne zaman hükümlü olur, tutukluluk cezadan nasıl mahsup edilir şeklindeki merak edilen sorulara bu yazımızla yanıt vermeye çalışacağız.
Tutukluluk Kararı Verilebilmesi İçin Gerekli Koşullar Nelerdir
Tutuklama kararı verilebilmesi için şüpheli veya sanığın suç işlediği yönünde kuvvetli şüphenin varlığını gösteren olguların bulunması, delilleri karartma ve kaçma şüphesinin bulunması, tutuklamanın son çare olması halinde şüpheli veya sanığın tutuklanarak özgürlüğünün kısıtlanmasına hakim tarafından karar verilebilir. Tutuklanma en ağır şekilde uygulanan bir tedbir olduğu, peşin olarak verilmiş bir hüküm olmadığı unutulmamalıdır.

Tutuklu Ne Zaman Hükümlü Olur
Tutuklunun yapılan yargılamasında tahliyesine karar verilmeden hüküm verilebilir, verilen bu hükmün kesinleşmesi halinde tutuklu hükümlü olacaktır yani hükümlü sıfatını alacaktır. Bu durum özellikle ağır ceza yargılamalarında karşılaşılan bir durumdur.

Tutukluluk Süresi En Fazla Ne Kadardır
Tutukluluk süresini işlenen suçun niteliğine göre iki şekilde değerlendirmek gerekecektir. Ağır ceza kapsamında olun suçlar ve ağır ceza kapsamında olmayan suçlar yönünden tutukluluk süreleri farklılık göstermektedir. Ağır ceza kapsamında olmayan suçlar yönünden tutukluluk süresi bir yıldır ve gerekçesi açıkça gösterilmek üzere en fazla altı ay daha uzatılabilir.

Avukata Sor

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.