Tutuklunun İlk Mahkemesi Ne Zaman Olur?

Okumakta olduğunuz yazı ile ilgili bir davanız varsa, bu konuda uzman bir avukatın profesyonel yardımından faydalanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bizimle iletişime geçmek veya avukatımız bilgi almak için onur@cbthukuk.net adresine mail atabilir veya 0532 663 86 93 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

Tutuklunun İlk Mahkemesi Ne Zaman Olur?

Tutuklunun ilk mahkemesinin ne zaman olacağı, hem tutuklu hem de tutuklu yakınları tarafından merak edilen bir konu olmakta, tutuklu kişinin yakınları en azından yargılamanın tutuksuz olması için, ilk duruşmada yakınlarının tahliye olmasını beklemektedir. Genel itibariyle cezası ağır olmayan suçlar için; en azından Asliye Ceza Mahkemelerinde deliller de tam olarak toplanmış ise; bu şekilde tahliye kararları verilebilir ve yargılamaya tutuksuz devam edilebilir. Ancak burada herkesin merak ettiği konu tutuklunun ilk mahkemesi yani duruşmasının ne zaman olduğudur.

Soruşturma ve Kovuşturma Aşamasında Tutukluluk

Gerek soruşturma aşamasında, gerekse kovuşturma aşamasında tutuklulara yönelik yapılan işlemler, yargılama açısından acil işlerden olduğundan, bekletilmeden hemen yapılır.

Soruşturma Aşamasında Tutukluluğun Değerlendirilmesi

Soruşturma aşamasında, Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanmasına karar verilen tutukluların, tutukluluk hallerinin değerlendirilmesi için soruşturma dosyaları, Cumhuriyet Savcılığınca 30 günlük süre içerisinde, Sulh Ceza Hakimliğine gönderilir. Sulh Ceza Hakimliği tarafından yapılan inceleme ile tutukluların, tutukluluk hallerinin devamına veya tahliyelerine karar verilebilir. Tutukluluk halinin devamına ilişkin verilen kararlara yapılan itirazları, sıra numarasına göre bir sonraki Sulh Ceza Hakimliği değerlendirir. Tutukluluğun devamına karar verilen yerde tek Sulh Ceza Hakimliği varsa, bu itirazı en yakın yerdeki Sulh Ceza Hakimliği inceler ve değerlendirir.

Kovuşturma Aşamasında Tutuklunun İlk Duruşması Ne Zaman Olur?

Kovuşturma aşamasında, tutuklu bulunan dava dosyasının duruşması, 1 aydan fazla olmayan süre içerisinde yapılır. Herhangi bir sebeple duruşmanın bu süre içerisinde yapılmaması halinde, yine mahkemesi tarafından bir aylık süre içerisinde, sanığın tutukluluk hali değerlendirilir. Tutuklunun ilk duruşması ne zaman olur sorusuna, kural olarak kovuşturma aşamasında tutuklunun duruşması 1 ay içerisinde yapılır diyebiliriz. Ancak, mahkemenin iş yoğunluğu, yazışmalar ve yapılan işlemlerde göz önünde bulundurularak, duruşmanın daha ileri bir tarihe bırakılmasına karar verilebilir. Bu durumda, bir aylık süreler içerisinde tutuklunun, tutukluluk durumu değerlendirilebilir.

Avukata Sor

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.