Kesinleşen Hapis Cezası Paraya Çevrilir mi ?

Kesinleşen Ceza Mahkemesi Kararına İtiraz

 

Ceza Yargılaması:

Bir suç şüphesi ile başlayan ceza soruşturması, yeterli şüphenin bulunduğuna ilişkin savcılık kararından sonra kamu davası açılmasına karar verilir sonra kamu davası açılmasına karar verilir. Bir sonraki aşama ise suçun türüne ve ağırlığına göre ceza kanunun emrettiği görevli ve yetkili ceza  mahkemesinde şüphelinin sanık sıfatıyla yargılanması süreci başlar.

Yargılama aşamasından sonra sanık hakkında ya beraat ya da mahkumiyete karar verilir. Bu arada sanık aynı davada birden fazla suç hakkında yargılanıyorsa bu suçların bir kısmından beraat bir kısmından da mahkum olabilir.

Ceza Türleri:

Sanığın işlediği suçlara ilişkin verilecek cezalar ve cezaların asgari ve azami sınırları Türk Ceza Kanunu’nda öngörülmüştür.

 1. Ceza Hapsi
  1. Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis
  2. Müebbt Hapis
  3. Süreli Hapis
 2. Para Cezası

CEZA KARARINA KARŞI MÜRAACAT TÜRLERİ

Ceza mahkemelerinin vermiş olduğu karara karşı itiraz ve temyiz yolları öngörülmüştür.

Ceza Mahkemesi Kararı Nasıl Kesinleşir ?

Asliye Ceza ve Ağır Ceza Mahkemelerinin vermiş oldukları beraat ve mahkumiyet kararlarına karşı olağan kanun yolları olarak itiraz ve temyiz yolları bulunmaktadır.

 1. Beraat Hükmüne Karşı yargıtay ilgili ceza dairesince incelemek üzere temyiz yolu öngörmüştür.
 2. Mahkumiyet kararı ise türüne göre değişmektedir. CMK’ya (Ceza Mahkemesi Kanunu) göre sanığa verilen ceza 2 yılın altında olup sanık tarafından suçtan zarar görenlerin zararları karşılandı veya zarar yok ise, sanık hakkında daha önceden verilmiş kasten işlediği bir suçtan mahkumiyet hükmü bulunmakta ise sanık hakkında verilen kararın Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına karar verilir. Bu karara karşı temyiz değil itiraz yolu öngörülmüştür. Ayrıca itiraz yolu tutuklama kararlarına karşı da öngörülmüştür. Sanık hakkına verilen hüküm HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASI kararı değilse Yargıtay ilgili Ceza Dairesine bozulması için temyiz edilir.
 3. Temyiz incelemesi neticesinde Yargıtay ilgili Ceza Dairesince Onama kararı veya itiraz yolu açık karara karşı yapılan itirazın Reddine dair karardan sonra sanık hakkında verilen ceza kesinleşmiş olur ve ceza infaz edilmeye başlanır.

KESİNLEŞEN CEZA KARARINA KARŞI NE YAPILIR?

 1. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının İtiraz Yetkisi: Temyiz incelemesi neticesinde Yargıtay Ceza Dairelerinden herhangi birinin vermiş olduğu karara karşı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından 30 gün içinde itiraz edilebilir. Ancak sanık lehine itiraz edilmesi halindeyse bu süre şartı bulunmamaktadır.
 2. Ceza Avukatı olarak Kanun Yararına Bozma usulü Ceza Mahkemeleri tarafından verilen temyiz edilmeksizin kesinleşmiş olan veya kararda kanuna aykırılık bulunduğunu öğrenen Adalet Bakanlığı kararına Yargıtay’ca bozulması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazılı olarak bildirir. Bu talebe karşı Yargıtay Ceza Dairesince olumlu veya olumsuz bir karar verilir. Karar kanun yararına bozulur ve mahkumiyete ilişkin olarak bir bozma söz konusu ise  Yargıtay Ceza Dairesi tarafından resen mahkumiyet kaldırılır veya daha hafif bir ceza verilebilir.
 3. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı eliyle Kanın Yararına Bozma isteminde bulunma hakkı tanınmış olan Adalet Bakanlığı dışında aynı şekilde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da doğrudan kanun yararına bozma istenebilmektedir. Kesişen ceza kararlarına karşı veya hukuka aykırılığı Adalet Bakanlığı veya Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tespit edilen ceza mahkemesi kararlarına karşı kanun yararına bozma adı verilen olağan üstü bir kanun yolu bulunmaktadır. Bu gibi hallerde ANKARA Ceza Avukatı olarak Adalet Bakanlığı’ndan veya Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından kanun yararına bozma isteminde bulunulmasını talep etmekteyiz.
 4. Hakkınızda gerçekten de aslında işlemediğiniz bir suç hakkında yargılama yapılıp ceza verilmiş olduğunu düşünün. Kesinleşen ceza kararı infaz edilmiş olabilir. Ceza Avukatının müvekkilinin sözlerine itibar etmesi gereklidir. Ceza yargılaması maddi gerçeğin tespiti üzerine kuruludur. Ancak her zaman için maddi gerçeğin yüzde yüz olarak tespit edilmemesi ihtimaline binaen modern ceza hukuku sistemlerinde yargılamadan sonra bir sebepten suçun sanık tarafından işlendiğinin anlaşılması durumundan işlenmediğinin anlaşılması durumunda YARGILAMANIN YENİLENMESİ yolu düzenlenmiştir.

YARGILAMANIN YENİLENMESİ ŞARTLARI NELERDİR?

 • Dava esnasında kullanılmış olan ve hükmü etkileyen bir belgenin gerçek olmadığı yani sahteliğinin anlaşılmış olması
 • Yemini tanığın veya bilirkişinin hükmü etkileyecek biçimde davada sanık aleyhine kasten veya ihmal ile yalan-gerçek dışı tanıklıkta bulunduğu veya oy kullandığı anlaşılırsa
 • Hükmü veren mahkeme üyesi hakimlerden birinin (hükümlünün neden olduğu) kusur dışında aleyhine ceza davasını veya bir ceza ile mahkumiyetinin gerektirecek biçimde görevini yapmada kusur ettiği tespit edilirse.
 • Ceza Mahkemesi kararı Hukuk Mahkemesi kararına dayanışarak verilmiş olup da bu hükmün başka bir kesinleşmiş hükümle ortadan kaldırılmış olursa.
 • Yeni Olaylar veya Yeni Deliller ortaya konulup da bunlar yalnız başına veya önceden sunulan delilerle birlikte göz önüne alındıklarında sanığın beraatini veya daha hafif bir cezayı içeren kanun hükmünün uygulanması ile mahkum edilmesini gerektirecek nitelikte olursa
 • Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yeniden yargılamayı gerektirecek kararları

Ankara Avukat Onur Yusuf Üregen olarak kesinleşen ceza mahkemesi kararlarına karşı yukarıda saydığımız şartlar ve gerekçeler çerçevesinde kanun yararına bozma, yazılı emir ve yargılamanın yenilenmesi yollarına başvuru işlemlerini gerçekleştirmekteyiz. Ayrıca Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yolu konusunda da mesleki deneyim ve bilgi çerçevesinde Ankara Avukat Onur Yusuf Üregen danışmanlık hizmeti vermektedir. Anayasa Mahkemesine Bireysel başvuru ve tazminat hususunda da yeni makale örneklerimizi kısa sürede paylaşacağımızı belirtmek isteriz.

Av. Onur Yusuf Üregen

 

Avukata Sor

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.