Sarhoşken işlenen SUÇ

SARHOŞLUK

Alkollü içki veya keyif verici bir madde sebebiyle kendini bilmeyecek durumda olan (kimse) esrik, mest, sermest olarak tanımlanabilir.

Sarhoşluk kabahatinin uygulanabilmesi için Ne gerekli ?

Sarhoş olan kişinin, başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde davranışlarda bulunması gerekir. Bu davranışın umuma açık yerlerde gerçekleşmiş olması gerekmemektedir. Mesela; kendi evinde, diğer aile bireylerinin veya komşuların huzur ve sükununu bozucu davranışlar da bu kapsamda değerlendirmek gerekir. Bunun yanında açık bir yerde, parkta alkolün etkisi ile etrafındakilerin esenliğine zarar veren kimsenin de eylemi bu madde kapsamında değerlendirilmelidir.

Verilecek cezaya karşı KABAHATLER KANUNU 29. madde çerçevesinde itiraz mümkün olmaktadır. Bu kabahate iştirak mevcut düzenleme açısından fiilen mümkün görünmemektedir. Sarhoş olup aynı anda fiili beraber işleyenlerin her biri için ayrı ayrı yaptırım uygulanacaktır. Kaldı ki sarhoş olan kimsenin iştirak iradesi de tartışma konusu olacaktır.

Alkolün Sebep olduğu suçlar ve oranları

  • Cinayet %85
  • Tecavüz %50
  • Kaza %60
  • Şiddet %50
  • Hırsızlık %71
  • İntihar %90

Dünya Sağlık Örgütüne ait oranlardır.

Alkol ve Uyuşturucu etkisi altında işlenen suçlarda ceza indirimi yapılır mı?

Kendi iradesi ile aldığı alkol, uyuşturucu, uyarıcı madde alarak suç işlemesi nedeniyle verilecek cezada hiçbir suretle ceza indirimi olmadığı gibi ayrıca uyuşturucu madde kullanma suçundan da artı olarak ceza verilmektedir.

Eğer, bu maddeler irade dışı olarak alınması durumunda ceza verilmemektedir.

Alkol ve Uyuşturucu madde konusunda genel olarak bu şekilde olup yapılan inceleme ve raporlara göre Alkol ve Uyuşturucu madde etkisinde iradi ve irade dışı olup olmadığına hususu anlaşıldıktan sonra karar verilmektedir.

Bir kimsenin suç işleme kararını güçlendirme ya da suçun işlenmesinde cesaret kazanmak, yahut da sarhoşluk halinde işlenen suçlara tanına cezayı azaltıcı ve kaldırıcı hükümlerden yararlanmak umuduyla sarhoş olması ve sarhoşken suç işlemesi, Failin suç işlemek veya kendisine özür nedeni yaratmak amacı ile arızi nedeni yaratması halinde, yasanın isnat yeteneğini etkileyen maddelerinden hiçbirinin uygulanmasına olanak yoktur.

 

Avukata Sor

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.