Hapis Cezasının Ertelenmesi ve Paraya Çevrilmesi

HANGİ HAPİS CEZALARI ERTELENEBİLİR?

Hapis cezasının ertelenmesi kural olarak 2 yıl veya daha az süreyle hapis cezasına mahkum olunması halinde mümkün olabilmektedir. Bununla birlikte eza alan kişi 18 yaşından küçük veya 65 yaşından büyükse 3 yıla kadar olan hapis cezalarının ertelenmesi mümkündür. 

HAPİS CEZALARININ ERTELENMESİNİN ŞARTLARI 

Hapis cezasının ertelenmesi için yukarıda belirtildiği gibi alınan cezasının 2 yıl veya daha az (bazı durumlarda 3 yıl) süreli hapis cezası olması gerekir. 2 yıl ve üzeri hapis cezasının ertelenmesi mümkün değildir. Ayrıca sanığın daha önce kısıtlı bir suçtan dolayı 3 aydan fazla hapis cezasına mahkum edilmemiş olması ve suçu işledikten sonra yargılanma sürecinde gösterdiği pişmanlık dolayısıyla tekrar suç işlemeyeceği konusunda mahkemede bir kanaatin oluşması da şarttır. Dolayısıyla sadece hapis cezasının 2 yıl veya daha az (bazı durumlarda 3 yıl ve daha az) olması erteleme kararı için yeterli olmayıp ayrıca sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan dolayı 3 aydan fazla bir hapis cezası almamış olması ve mahkemede sanığın tekrar suç işlemeyeceği yönünde kanaat oluşması gereklidir. Tüm bu şartlarla ek olarak eğer suçun işlenmesi sebebiyle oluşan bir zarar varsa hakim takdiren ertrleme kararı için suç nedeniyle oluşan zararın giderilmesini şart koşabilir. 

Erteleme kararı ile birlikte hükümlü 1 ile 3 yıl arası bir denetim süresine tabi tutulacaktır. Hükümlünün denetim süresi içinde kasıtlı bir suç işlemesi veya kendisine yüklenen yükümlülüklere, hakimin uyarısına rağmen, uymamakta ısrar etmesi halinde; ertelenen cezanın kısmen veya tamamen infaz kurumunda çektirilmesine karar verilir. Denetim süresi yükümlülüklere uygun veya iyi hali olarak geçirildiği takdirde, ceza infaz edilmiş sayılır. 

HAPİS CEZASININ PARA CEZASINA ÇEVRİLMESİ

Türk Ceza Kanunu’na göre yalnızca kısa süreli hapis cezaları para cezasına çevrilebilmektedir. Kısa süreli hapis cezası ise 1 yıla kadar olan hapis cezalarıdır. Dolayısıyla sadece 1 yıl veya daha az süreli hapis cezaları paraya çevrilebilmektedir. Eğer verilen hapis cezası 1 yılın üzerindeyse hiçbir şekilde para cezasını çevrilmesi mümkün değildir. 

Ayrıca belirtmekte fayda var, hükmün verildikten ve kesinleştikten sonra verilen hapis cezaları da sonradan paraya çevrilememektedir. Bu itibarla hapis cezasının paraya çevrilmesi yalnızca yargılama sırasında hakim tarafından verilen hükümlü mümkündür. Hüküm verildikten ve karar açıklandıktan sonra paraya çevirme işlemi hukuken mümkün değildir. 

Avukata Sor

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.