Uyuşturucu Madde Suçunun Ertelenmesi Kararı

TCK madde 191 gereğince anılan suçtan dolayı başlatılan soruşturmada 5 yıl süreyle kamu davasının açılmasının ertelenmesine karar verilmektedir. Bu halde uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden, bulunduran, satın alan şahısların dosyaları savcılığa intikal ettiğinde Ceza Muhakemesi Kanunun 171’inci maddesindeki şartlar aranmaksızın, beş yıl süreyle kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı verilecektir. Cumhuriyet savcısı, bu kararı verirken şüpheliyi, erteleme süresi zarfında kendisine yüklenen yükümlülüklere uygun davranmadığı veya yasakları ihlal ettiği takdirde kendisi bakımından ortaya çıkabilecek sonuçlar konusunda uyarır. Hemen belirtelim, her şüpheli bu uygulamadan sadece 1 kez yararlanabilmektedir. Suçun tekrar işlendiği iddiasıyla açılan soruşturmalarda, tekrar kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı verilmemektedir.

Erteleme süresi kararına binaen şüphelisi hakkında ayrıca asgari bir yıl süre ile denetimli serbestlik de uygulanacaktır. Asgari 1 yıllık denetimli serbestlik kararı Cumhuriyet Savcısı tarafından gerekli görüldüğü hallerde üçer aylık sürelerle en fazla bir yıl daha uzatılabilmektedir. Denetimli serbestlik süresince gerek görülmesi halinde şüpheli şahıs tedaviye de tabi tutulabilmektedir. Fakat bu noktada denetimli serbestlik kararından sonra yapılacak olan tıbbi testler önem arz edecektir. Denetimli serbestlik müdürlüğünde kişi “yükümlü” olarak anılacaktır.

Şüphelinin (yükümlü), erteleme süresi zarfında; kendisine yüklenen yükümlülüklere veya uygulanan tedavinin gereklerine uygun davranmamakta ısrar etmesi, tekrar kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alması, kabul etmesi veya bulundurması, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanması halinde, hakkında kamu davası açılmaktadır; fakat erteleme süresi zarfında kişinin kullanmak için tekrar uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alması, kabul etmesi veya bulundurması ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanması, denetimli serbestlik ihlal nedeni sayılmakta ve ayrı bir soruşturma konusu yapılmamaktadır.

Şüpheli, erteleme süresi zarfında yükümlülüklerine aykırı davranmaz ve yasakları ihla etmezse, hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilecektir.

Denetimli Serbestlik konusunda bilgi almak için Ankara Avukat Onur Yusuf Üregen ile iletişime geçmeniz önerilir.

Avukata Sor

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.