ÖDENMEYEN SENETLER NASIL TAHSİL EDİLİR?

Ödenmeyen Senetler Nasıl Tahsil Edilir?

Ödenmeyen senetler nasıl tahsil edilir? sorusuna vadesi gelmiş olmasına rağmen senedi ödenmemiş olan kimselerin en çok merak ettiği konudur. Senet, vadesi gelmiş olduğu halde borçlu tarafından ödenmemiş ise bu durumda alacaklı kişinin başvurabileceği birden çok yol mevcuttur. Bu sebeple de ödenmeyen senetlerin tahsili ihtimali yükselmektedir. Vadesi gelmiş olduğu halde senedin ödenmemesi durumu ile karşı karşıya kalmış olan kimse zarara uğramamak adına yine de bir icra avukatı Onur Yusuf Üregen ile birlikte yardım alınırsa yerinde bir hareket olacaktır.

Senedin vadesi geldi ve karşı taraf bu senedi ödemediği takdirde alacaklının, senedi tahsil için yapabileceklerinden ilki bankaya başvurmasıdır. Bunun için bankaya başvurulduğu takdirde, banka borçluya protesto çekecektir. Bunun alacaklıya kazandıracaklarını da şu şekilde belirtebiliriz. Eğer keşideci ya da olaya dahil olmuş üçüncü kişiler var ise alacaklının bu kişilere hukuken başvurabilme imkanı doğacaktır. Aynı zamanda alacaklı, bankaya başvurduktan sonra bankanın borçluya protesto çekmesi halinde borçlu kimseler bankanın kara listesine alınacaktır. Bir bankanın kara listesine alınmak kimsenin istemeyeceği bir durum olduğundan ötürü, senedin bir an önce ödenebilmesi açısından bu durumun borçluyu harekete geçirme etkisi olduğundan söz edebiliriz. Kara listeye alınma tehlikesi borçlu açısından oldukça caydırıcı bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntem dışında ödenmeyen senetlerin tahsili için alacaklının başvurabileceği yollardan birisi de borçluya ihtar çekmektir. Alacaklının borçluya ihtar çekmesi ile karşı tarafa ek süre tanınmış olacaktır. Verilen ek süre içerisinde de senedin ödenmemesi durumu ile karşı karşıya kaldığı takdirde hukuk sistemimizde başvurulması gereken en mantıklı durum İCRA yoluna başvurmak olacaktır. Fakat borçlu taraf hiç ek süre tanınmaksızın da icra yoluna başvurulması elbette ki mümkündür. Dolayısıyla bu durumda tercih yapacak olan kişi alacaklıdır.

Ödenmeyen senetler tahsil etmek için izlenebilecek birden çok yol mevcuttur. Bu yollardan hangisini izleyeceği alacaklının kararına kalmış olmakla beraber hukukumuzda en sık kullanılanlardan birisi icra takibi yolu ile ödenmeyen senetlerin tahsilidir. İzlenecek yol ne olursa olsun alacaklının zarara uğramaması adına bir avukata danışması daha uygun olacaktır.

Avukata Sor

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.