Çek Kayboldu?

Çek Kaybedilirse Ne Yapmalı?

Çek ticari ilişkilerde borç ödemek amacıyla kullanılan kambiyo senetlerden biridir. Peki çek kaybedilirse ne yapılır? Bankalar çek olarak kullanılmak üzere çek defteri çıkarmaktadır. Sadece müşterilerine verdikleri bu çek defterlerindeki yapraklar çek olarak kullanılabilmektedir. Çek kişi adına yazılabileceği gibi, hamiline şeklinde de yazılabilmektedir. “Hamiline” şeklinde yazılan çekler elinde bulunan kişi tarafından havale ödemesi alınabilen çeklerdir.

Herhangi bir çek yazdınız ve çeki ilgili kişiye vermeden önce yada çeki ilgili kişi aldıktan sonra kaybedilmiş olunabilir. Çek kıymetli evrak olduğundan ötürü kaybedilmesi gibi durumlarda bir müdahale yapılması gerekir. Eğer işlem yapılmazsa çeki bulan herhangi bir kişi ilgili bankaya gider ve çekin karşılığı olan tutarı alır. Peki herhangi bir sebepten ötürü çek kaybedilirse neler yapmalıyız?

Çek Kaybedilince Yapılacaklar Nelerdir?

Bu tarz bir şeyin yaşanması halinde öncelikli olarak yapılacak şey ilgili bankaya gitmek ve bir dilekçe yazmaktır. Bu dilekçede çekin numarası, tarihi, miktarı detaylı bir şekilde belirtilmeli ve bankaya çekin kaybolduğuna dair bir yazı eklenerek olası bir durumda ödeme yapılmaması, çekin iptali talep edilmelidir. Dilekçeyle bu şekilde bir başvuru çekin ödenmesini tamamen engellemeyebilir fakat ödemeyi geciktirebilir.

Bankaya bu şekilde bir dilekçe verilmesinden sonra yapılacak şey ise Ticaret Mahkemesi’ne giderek başvuruda bulunmaktadır. Ticaret Mahkemesi’nde tedbir talepli dava açılır ve çekin kaybolduğu belirtilerek iptal edlmesi, ödemenin banka tarafından yapılmaması istenir. Bu talep sonucunda Ticaret Mahkemesi ilgili çekle ilgili ödenmeme kararı alırsa bu durum bankaya bildirilir ve bankada bu çeki ödemez. Ticaret Mahkemesi aracılığıyla böyle bir karar alınmadıysa banka Ticaret Mahkemesi’nden bir karar gelmediği için çeki ödemek durumunda kalabilir.

Elinizde çekin kaybolması durumunda yaşanabilecek mağduriyetleri en alt seviyeye indirmek için ekstra önlemler alınabilir. Bu önlem emniyete giderek çek veya çeklerin kaybolduğunu bildirmek ve bunlar ilgili tutanak tutturmaktır. Bu sayede çekin kaybolduğu an emniyet tarafından kayıt altına alınmış olur. Bunun yanında savcılığa suç duyurusunda da bulunulabilmektedir.

Çeki kaybettiğiniz anda emniyeti almak her zaman için en doğrusudur. Bu nedenle kaybettiğiniz tarihte hemen bildirim yapmakta fayda bulunmaktadır. Bu çekin kullanılsa dahi sorumluluğunuzdan çıkması için önemli bir durumdur. Yoksa ilerleyen zamanlarda büyük bir sorun yaşayabilirsiniz. Çek kaybedilince yapılacaklar yukarı da yazılmıştır.

Avukata Sor

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.