Gürültü Yapmak Suç Mu?

Kabahatler Kanunu’nun “GÜRÜLTÜ” başlıklı 36. maddesine göre; “(1) Başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültüye neden olan kişiye, 50tl idari para cezası verilir. (2) Bu fiilin bir ticari işletmenin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde işletme sahibi gerçek veya tüzel kişiye 1000tl – 5000tl arasında idari para cezası verilir. (3) Bu kabahat dolayısıyla idari para cezasına kolluk veya belediye zabıta görevlileri kara verir.”

Türk Ceza Kanunu’nun ‘Kişilerin huzur ve sükununu bozma’ başlılık 123. maddesine göre; “Sırf huzur ve sükununu bozmak maksadıyla bir kimseye ısrarla; telefon edilmesi, gürültü yapılması ya da aynı maksatla hukuka aykırı başka bir davranışta bulunulması halinde, mağdurun şikayeti üzerine faile üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.”

Türk Ceza Kanunu’nun ‘Gürültüye neden olma’ başlıklı 183. maddesine göre; “İlgili kanunlarla belirlenen yükümlülüklere aykırı olarak, başka bir kimsenin sağlığının zarar görmesine elverişli bir şekilde gürültüye neden olan kişi, iki aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.”

KMK’nun 18. maddesine göre malik ve kiracı müteselsilen sorumludur. Aynı yasanın 33. maddesine göre hakimin müdahalesini isteyebilir, karara uymamaları halinde 25. madde gereğince mülkiyetine devrini isteyebilir.

Gürültü yaptığı, apartman sakinlerine huzursuzluk verdiği, her türü bahane ile apartman sakinlerini / malikleri ilgili mercileri şikayet etme gerekçeleri ile bir malikin ikamet ettiği dairesinden tahliye edilmesi isteniyor. Bu durumda Davayı Kat Malikleri açacaktır. Karar alınmasına gerek yoktur. Kiracılar da söz konusu davayı açabilir. Ancak 25. madde gereğince mülkiyetin devri sözkonusu olacağı için, kat maliklerinin dava açması gerekebilir.

Huzursuzluk veren kiracı olmayı, kat maliki olursa tahliye söz konusu olmayacaktır. Önce 33. madde gereği hakimin müdahalesini sağlayacaksınız. Hakimin gürültü yapılmaması knusunda karar verece; davalı malik bu karara ısrarla 1 yıl süreyle uymazsa 25. madde gereği dava açılacaktır. Bu son dava için kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğunun oyu gerekmektedir.

Avukata Sor

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.