Malın Yağma Edilmesi Suçu ve Cezası

Yağma (GASP) Suçu Nedir? (TCK 148- 149)

Yağma Suçu ” Gasp suçu”, mağdur edilen kimsenin o malın zilyeti olması gerekir.

ZİLYET NEDİR?

Bir malın sahibi olmak, daha net bir ifade ile o mal üzerinde fiili hakimiyet sahibi olmak anlamına gelir.

“cebir” veya “tehdit” kullanılarak alınmasıyla oluşur. TCK’nın 148. ve 150. maddeleri arasında düzenlenen yağma suçu, mağdurun mal varlığına yönelik Türk Kanunlarına göre bir suçtur. Böyle bir haksız eyleme maruz kalıyorsanız Ankara Avukat Onur Yusuf Üregen ile iletişime geçebilirsiniz.

YAĞMA SUÇU NEDİR?

Yağma suçu ve nitelikli yağma suçu olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Yağma suçu bir kimsenin kendisini gizlemeden herhangi bir silah kullanmadan, gerçekleştirdiği gasp suçudur. Bu fiili silah kullanmadan, tehdit ve cebir yolu ile bir malı gasp ederek işler.

Nitelikli Yağma Suçu Nedir?

Yağma suçunun nitelikli hali ise, silah aracılığı ile işlenir bu silah kavramı çok geniştir. Silahın tehdit unsuru olarak kullanılması yeterlidir. Yine nitelikli gasp suçunu işleyen kimse kendini gizleyerek yani maske veya kılık kıyafet değiştirerek kimliğini gizleyerek bu suçu işlerse, bu suçu tanımlamaktadır.

SENEDİN YAĞMASI SUÇU NEDİR?

Senedin Yağması Suçu, bir kimseye karşı cebir ve şiddet kullanarak veya onu tehdit ederek, kendisi veya başkası aleyhine bir senet vermeye, imzalamaya yahut senedi yok etmeye zorlama. Senedin yağması suçunda, yağmada olduğu gibi cebir ve şiddet veya tehdit unsuru aranır.

Senet Yağma Suçunun Şartları

  • Senedin hukuken bir önemi olması.
  • Senedin düzenlettirilmesi, imza ettirilmesi veya yok ettirilmesi .

Mağdurun elinden zorla alınmış senedin mağdur veya başka bir kimse aleyhinde delil olacak nitelikte bulunması gerekir.

Bu senetle, mağdur veya üçüncü kişi için maddi veya manevi bir zarar meydana gelmelidir. Mağdura zorla yok ettirilen senedin hukuken geçerli bir senet olması gereklidir. Senedin yağması suçunun cezası 5 yıldan 15 yıla kadar ağır hapistir.

Suçun gece veya silah tehdidiyle işlenmesi halinde, ceza 10 yılla 15 yıl arasında ağır hapistir. Yol kesme şeklinde veya içerinden biri silahlı olmak şartıyla en az 2 kişi tarafından işlenmesi veya kıyafet değiştirilmesi halinde, suçun cezası 20 yıl ağır hapisten aşağı olamaz.

Avukata Sor

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.