Uyuşturucu Madde Kesinleşen Suça İtiraz

Kesinleşen hapis cezasına İtiraz ve beraat 

Uyuşturucu Madde Ticaretinden 7,5 yıl cezası kesinleşen sanıklar CMK 308. madde itirazı ile kurtuldu.

Gaziantep 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, uyuşturucu madde ticareti suçundan 7 yıl 6 ay hapis ve 40.000 tl adli para cezası ile cezalandırılmalarına karar verildi. 

Sanık müdafileri tarafından mahkumiyet hükmünün temyiz edilmesi üzerine, dosyayı inceleyen Yargıtay kararın onanmasına karar verir. 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, sanıkların beraati yerine mahkumiyet karar verilmesinin hatalı olduğu görüşü ile Yargıtay onanma kararının kaldırılması için CMK 308. madde uyarınca itiraz kanun yoluna başvuruldu.

CMK’nun 308. maddesi uyarınca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazını inceleyen Yargıtay Genel Kurulu, sanıkların yüklenen suçu işlemediklerine ilişkin savunmalarının aksine her türlü şüpheden uzak somut delil bulunmadığı, bu haliyle sanıkların atılı suçu işlediği hususunun şüphe boyutunda kaldığını belirterek

  1. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı itirazının Kabulüne,
  2. Yargıtay 10. Ceza Dairesinin onanma kararının kaldırılmasına,
  3. Gaziantep 2. Ağır Ceza Mahkemesinin hükmünün, sanıkların uyuşturucu madde ticareti suçunu işlediklerine dair her türlü şüpheden uzak ve mahkumiyete yeterli delil bulunmadığı gözetilmeden mahkumiyetlerine karar verilmesi isabetsizliğinden bozulmasına,
  4. Bozma nedenine göre infaza başlanılmış olması halinde sanıkların cezasının infazının durdurulmasına ve TAHLİYELERİNE, başka bir suçtan hükümlü veya tutuklu bulunmadıkları takdirde derhal salıverilmelerinin temini için YAZI YAZILMASINA karar verildi. 

Yargıtay Ceza Dairelerinin onama kararına karşı süre sınırı olmaksızın Sanık lehine başvurulabilen olağanüstü bir kanun yolu mevcuttur. CMK 308 maddesi uyarınca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Yargıtay Ceza Daireleri tarafından verilen onama kararlarına itiraz ederek sanığın mahkumiyetine ilişkin hükmün bozulmasını ve neticesinde sanığın mahkumiyetinin kaldırılarak beraatine karar verilmesini veya daha az cezaya mahkum edilmesin sağlayabilir. 

CMK 308. maddesi uyarınca itiraz yoluna başvurma konusunda Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı kendiliğinden harekete geçebilirse de Yargıtay’daki yoğun iş yükü dikkate alınırsa onbinlerce dosya arasından dosyanıza ciddi vakit ayırıp, mağduriyetinizin farkına varılıp itiraz sebeplerinin tespit edilmesi mümkün olmayabilir. Bu nedenle CMK 308’in ne olduğunu ve uygulamasını bilen konuya hakim bir ceza avukatının desteğinden yararlanmak için Ankara Ceza Avukatı Onur Yusuf Üregen desteğinden yararlanarak aleyhinize verilen onama kararına karşı CMK 308 maddesi uyarınca itirazda bulunması konusunda ciddi ve kapsamlı bir çalışma hazırlanıp dosyanız ile beraber Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesi faydanıza olabilir. 

Avukata Sor

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.